درباره توکیدز
توکیدز چیست؟
توکیدز نام سامانه تحلیگر رشد حرکتی کودکان مرکز مطالعات ورزش و سلامت توسا است که در قالب پروژه ای مشترک با پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای نخستین بار در کشور اجرایی شده است. توکیدز ابزاری علمی و کاربردی جهت اندازه گیری سطح رشد حرکتی کودکان و ویژه مربیان بازی و ورزش کودکان است. سامانه پس از دریافت داده های مربوط به عملکرد حرکتی کودک، یک کارنامه حرکتی صادر می کند که مربیان از طریق آن می توانند وضعیت رشد حرکتی کودک را تجزیه و تحلیل نموده و بر اساس آن تمرینات و بازی های حرکتی را طراحی و تجویز نماید.
چرا توکیدز؟
دنیای مدرن بیش از پیش ما و کودکانمان را وادار به بی تحرکی و انجام کارها از طریق ابزارهای هوشمند کرده است. دستاوردهای قرن جدید، موجب رشد روز افزون ناهنجاری ها و بیماری های ناشی از فقر حرکتی در بین ما و کودکان شده است. این موضوع به حدی است که شاهد هستیم کودکان حتی در انجام مهارت های حرکتی پایه و ضروری خود دچار اختلالات شدیدی هستند. پژوهش های علمی نشان داده اند، کودکانی که در مهارت های حرکتی پایه دچار ضعف هستند نه تنها بیش از سایر کودکان هم سن و سال در معرض اختلالات حرکتی و یادگیری هستند؛ بلکه به دلیل آگاهی از ضعف خود و انجام مهارت های حرکتی پایه ازجمله دویدن، پریدن، پرتاب کردن، دریافت کردن، شوت کردن، لی لی کردن و ...، کمتر در بازی های گروهی و فعالیت های اجتماعی شرکت می کنند و این سرآغاز اختلالات روانی و اجتماعی در آینده ای نزدیک خواهد بود. توکیدز با بهره گیری از دانش متخصصین رشد و یادگیری حرکتی کودکان کشور و استفاده از روش های علمی جدید دنیا بر آن است تا قدمی هرچند کوچک برای ارتقاء سطح سلامت جسمانی و روانی کودکان ایران از طریق بازی و ورزش بردارد. دنیای مدرن بیش از پیش ما و کودکانمان را وادار به بی تحرکی و انجام کارها از طریق ابزارهای هوشمند کرده است. دستاوردهای قرن جدید، موجب رشد روز افزون ناهنجاری ها و بیماری های ناشی از فقر حرکتی در بین ما و کودکان شده است. این موضوع به حدی است که شاهد هستیم کودکان حتی در انجام مهارت های حرکتی پایه و ضروری خود دچار اختلالات شدیدی هستند. پژوهش های علمی نشان داده اند، کودکانی که در مهارت های حرکتی پایه دچار ضعف هستند نه تنها بیش از سایر کودکان هم سن و سال در معرض اختلالات حرکتی و یادگیری هستند؛ بلکه به دلیل آگاهی از ضعف خود و انجام مهارت های حرکتی پایه ازجمله دویدن، پریدن، پرتاب کردن، دریافت کردن، شوت کردن، لی لی کردن و ...، کمتر در بازی های گروهی و فعالیت های اجتماعی شرکت می کنند و این سرآغاز اختلالات روانی و اجتماعی در آینده ای نزدیک خواهد بود. توکیدز با بهره گیری از دانش متخصصین رشد و یادگیری حرکتی کودکان کشور و استفاده از روش های علمی جدید دنیا بر آن است تا قدمی هرچند کوچک برای ارتقاء سطح سلامت جسمانی و روانی کودکان ایران از طریق بازی و ورزش بردارد.
محصول توکیدز
محصول توکیدز در مرحله اول یک کارنامه تحلیلی رشد حرکتی ویژه کودک است که نتایج آن نشان می دهد کودک از نظر مهارت های حرکتی پایه در چه وضعیتی قرار دارد. آیا کودک ما از کودکان هم سن خود جلوتر است و یا دارای توانایی های حرکتی ضعیف تری نسبت به همسالان خود است؟ آیا کودک ما در خطر و یا دچار اختلالات حرکتی، جاماندگی حرکتی و جسمانی هست یا نه؟ و اینکه کودک ما بر اساس توانایی های حرکتی در کدام رشته ورزشی می تواند موفق تر باشد؟ در مرحله دوم و بر اساس این کارنامه، یک برنامه تمرینی در قالب بازی برای کودک طراحی می شود که کودک می تواند با استفاده از آن مهارت های حرکتی پایه خود را در سطح بالایی توسعه دهد.
آزمون های توکیدز
سامانه توکیدز از آزمون های زیر پشتیبانی می کند:
آزمون ارزیابی حرکت کودک M-ABC2
این آزمون ابزار بسیار قدرتمند و پر کاربردی برای شناسایی اختلالات هماهنگی رشدی کودکان ۳ تا ۱۶ ساله است.
آزمون رشد حرکتی درشت (اولریخ) TGMD3
این آزمون یکی از معتبرترین و شناخته شده ترین آزمون های ارزیابی رشد مهارت های حرکتی درشت کودکان ۳ تا ۱۰ سال که امکان این را فراهم می کند که بهره رشد حرکتی کودک و معادل های سن رشدی کودک را تعیین کرد.
آزمون تبحر حرکتی بروینینسکی- اوزرتسکی BOT2
این آزمون دامنه وسیعی از تبحر حرکتی افراد رده سنی۴ تا ۲۱ سال را مورد بررسی قرار می دهد و از طریق آن می توان اختلالات حرکتی و تاخیر در رشد حرکتی را شناسایی نمود و بر مبنای آن یک برنامه آموزشی رشد حرکتی طرح ریزی کرد.
آزمون مقیاس رشد حرکتی PDMS-2 Peabody
این آزمون با هدف اعتباریابی فعالیت های توالی دار در بهبود و پیشرفت مهارت های حرکتی درشت کودکان پیش دبستانی مورد استفاده قرار می گیرد. توکیدز همواره در تلاش است تا روزآمد ترین آزمونهای حرکتی را در اختیار کاربران خود قرار دهد